
Na czym polega zmniejszenie otoczek brodawek sutkowych i jak przebiega zabieg?
Zmniejszenie otoczek brodawek sutkowych to zabieg chirurgiczny mający na celu redukcję rozmiaru otoczki wokół brodawki. Może być wykonywany z powodów estetycznych, gdy otoczki są zbyt duże w stosunku do piersi lub w wyniku zmian zachodzących po ciąży, karmieniu piersią czy będących wynikiem procesów starzenia.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od zakresu operacji. Chirurg wykonuje nacięcie wzdłuż krawędzi otoczki, usuwając nadmiar tkanki i korygując jej kształt, aby otoczka była proporcjonalna do piersi. Po zakończeniu zabiegu zakładane są szwy, które nie powodują widocznych blizn.
Jak przygotować się do zabiegu zmniejszenia otoczek brodawek sutkowych?
Przed zabiegiem wymagane jest przeprowadzenie konsultacji z chirurgiem plastycznym, który oceni stan piersi i zaplanuje szczegóły operacji. Konieczne jest również wykonanie podstawowych badań przedoperacyjnych: morfologia, badania układu krzepnięcia, EKG, RTG klatki piersiowej oraz szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Na tydzień przed zabiegiem należy zaprzestać przyjmowania leków zmniejszających krzepliwość krwi, a w dniu operacji pacjentka powinna być na czczo. W trakcie konsultacji chirurg szczegółowo omówi procedurę i oczekiwania pacjentki.
Rekonwalescencja po zabiegu zmniejszenia otoczek brodawek sutkowych
Po zabiegu pacjentka może doświadczać umiarkowanego bólu, widoczne są także obrzęk i siniaczki w okolicach piersi, które ustępują w ciągu kilku dni. Zwykle lekarz zaleca środki przeciwbólowe, które łagodzą dyskomfort. Przez kilka dni po operacji należy unikać dużego wysiłku fizycznego, a także nie przegrzewać piersi, np. unikać sauny czy intensywnego opalania.
Po zabiegu należy nosić specjalistyczny biustonosz wspierający, który pomoże w gojeniu i formowaniu piersi. Pierwsze efekty zabiegu można zobaczyć już po kilku tygodniach, jednak pełen rezultat będzie widoczny po kilku miesiącach.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Zabieg nie jest zalecany w przypadkach: ciąży i karmienia piersią, aktywnych infekcji w obrębie piersi, nieuregulowanej cukrzycy, zaburzeń krzepliwości, chorób autoimmunologicznych lub nowotworowych, nadciśnienia tętniczego.
Ostateczną decyzję o przeprowadzeniu zabiegu podejmuje lekarz po konsultacji i wykonaniu odpowiednich badań.
Ważne informacje
Czas trwania zabiegu
15-90 min (w zależności od powierzchni)
Wymagane badania
-
Znieczulenie
miejscowe
Pobyt w klinice
wyjście od razu po zabiegu
Rekonwalescencja
Pełna rekonwalescencja trwa około tydzień, ale do aktywności zawodowej można wrócić zazwyczaj już po 2 dniach. Bezpośrednio po zabiegu skóra będzie zaczerwieniona i obrzęknięta. Później mogą pojawić się strupki, które odpadną po kilku dniach, nie należy ich ścierać czy zdrapywać. Makijaż jest przeciwskazany przez dobę po zabiegu. Filtr UV 50.
Zdjęcie szwów
-
Zmiana opatrunków
-
Przeciwwskazania
ciąża, świeża opalenizna, stosowanie samoopalacza leki przeciwkrzepliwe aktywne zmiany chorobowe skóry padaczka aktywna choroba nowotworowa wszczepiony rozrusznik serca skłonności do powstawania bliznowców bielactwo podrażnienie skóry w miejscu zabiegu stosowanie środków fotouczulających (pochodne witaminy A, antybiotyki z grupy tetracyklin, dziurawiec, nagietek)
Cennik
Rodzaj zabiegu
Cena od
Cena do
DyeVl (rozjaśnienie, drobne zmarszczki, wygładzenie skóry) - 1 zabieg
600 zł
2 000 zł
DyeVl - twarz
700 zł
–
DyeVl - szyja
600 zł
2 000 zł
DyeVl - dłonie
600 zł
2 000 zł
DyeVl - dekolt
700 zł
–
DyeVl (przebarwienia) - pojedyncza zmiana barwnikowa
350 zł
–
DyeVl - naczynia
300 zł
1 500 zł