Drenaż

Masaż limfatyczny, znany również jako drenaż, to zabieg, który polega na usprawnieniu przepływu krwi oraz limfy, a jego efektem jest redukcja obrzęków i bólów. Jednymi z najpopularniejszych rodzajów zabiegu są: drenaż limfatyczny kończyn dolnych i górnych.

Cena

od 150 zł

Czas zabiegu

30-60 min

Znieczulenie

Nie

Obszar

Ciało

Relaks i piękno w jednym

Masaż limfatyczny, znany również jako drenaż, to zabieg, który polega na usprawnieniu przepływu krwi oraz limfy, a jego efektem jest redukcja obrzęków i bólów. Jednymi z najpopularniejszych rodzajów zabiegu są: drenaż limfatyczny kończyn dolnych i górnych.

Obrzęk limfatyczny jest spowodowany przede wszystkim zastojem chłonnym, uszkodzeniami w układzie chłonnym (obrzęk wtórny) lub innymi wadami wrodzonymi (obrzękiem pierwotnym) wpływającymi na strukturę tkanek. Nie należy go lekceważyć, ponieważ może powodować negatywne skutki zdrowotne.

Głównymi objawami obrzęków limfatycznych są:

  • trudności z poruszaniem kończynami,
  • opuchlizna oraz zgrubienie skóry,
  • uczucie ciężkości nóg,
  • ból.

Jak wygląda drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny to rodzaj masażu stymulującego układ limfatyczny. Polega na pocieraniu i uciskaniu skóry, wykorzystując specjalne techniki i ruchy. Zabieg ma na celu przepchnięcie płynu - limfy, a tym samym zmniejszenie obrzęku i usprawnienie krążenia chłonki. Limfa to jasny wodnisty płyn, zawierający m.in. białka i elektrolity. Stanowi część składową krwi, jej zadaniem jest oczyszczanie tkanek organizmu. W limfie można znaleźć limfocyty, budujące układ odpornościowy.

Leczenie obrzęku limfatycznego polega na wykonaniu uciskowego masażu limfatycznego. Zaawansowane stadium opuchlizny w kończynach dolnych może wymagać przeprowadzenia dodatkowego zabiegu usunięcia tkanki podskórnej.

Głównym celem takiego masażu jest poprawienie pracy układu krwionośnego oraz limfatycznego. Osoby często korzystające z takiego zabiegu chcą przede wszystkim pozbyć się niechcianego cellulitu oraz przyspieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej.  Drenaż limfatyczny jest jednym z zabiegów fizjoterapeutycznych i ma na celu zapobieganie występowaniu różnych stanów zapalnych i obrzęków.

Drenaż limfatyczny składa się z dwóch etapów:

  • fazy przesuwania– ma na celu przesunięcie płynów w kierunku węzłów proksymalnych za pomocą ucisku,
  • fazy odprężenia– uzupełnia naczynia limfatyczne przez bierny kontakt z tkanką.

Głównym celem zabiegu jest usprawnienie drenażu tkankowego, a także stworzenie optymalnych warunków do odbudowy uszkodzonego układu limfatycznego. Drenaż zwiększa objętość czasową limfy, czyli czas niezbędny do naprzemiennego wypełniania i opróżniania się naczyń limfatycznych. W efekcie przyspieszany jest transport limfocytów z węzłów chłonnych.

Efekty po drenażu limfatycznym

Masaż sprawia, że twarz jest ujędrniona, a zmarszczki zostają zmniejszone. Zanikają obrzęki, również zastoinowe i zapalne. Toksyny są usuwane z komórek skóry, a limfa krąży znacznie sprawniej. Zabieg pomaga zniwelować problemy z zatokami, opuchliznę oczu oraz innych części twarzy. Poprawia również kondycję skóry i zwiększa przyswajanie substancji odżywczych i leczniczych, które są zawarte w niektórych kosmetykach.

Drenaż limfatyczny wspomaga proces pielęgnacji skóry i usprawnia odpływ limfy. Stanowi też element kompleksowej terapii udrażniającej, będącą podstawą leczenia zachowawczego obrzęku limfatycznego.

Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego mogą być ogólne lub miejscowe, należą do nich:

  • niewyrównana niewydolność serca i ostre stany zapalne spowodowane patogenami,
  • złośliwe nowotworowe obrzęki limfatyczne,
  • nadczynność tarczycy, zaburzenia rytmu serca, a także nadwrażliwość zatoki tętnicy szyjnej. Pacjenci po 60. roku życia muszą skonsultować się z lekarzem przed przeprowadzeniem zabiegu,
  • choroba Leśniowskiego-Crohna, epilepsja, tętniaki aorty brzusznej,
  • okres menstruacji, ciąża,
  • uchyłkowatość jelit,
  • zrosty pooperacyjne oraz popromienne stany zapalne.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu

30-60 min

Przeciwwskazania

choroby kardiologicze, niewydolność prawokomorowa, niewydolność nerek lub wątroby, ostra zakrzepica, nowotwory złośliwe

Wymagane badania

-

Kto wykonuje zabieg - Fizjoterapia Estetyczna

Dr n. med. Jacek Szwedo, Mgr Artur Urbanik, Mgr Anna Dobrzańska, Aleksandra Zawada, Magdalena Makowska

Kto wykonuje zabieg

mgr inż. Agata Wenta

Cennik

Rodzaj zabiegu

Cena od

Cena do

DyeVl (rozjaśnienie, drobne zmarszczki, wygładzenie skóry) - 1 zabieg

600 zł

2 000 zł

DyeVl - twarz

700 zł

DyeVl - szyja

600 zł

2 000 zł

DyeVl - dłonie

600 zł

2 000 zł

DyeVl - dekolt

700 zł

DyeVl (przebarwienia) - pojedyncza zmiana barwnikowa

350 zł

DyeVl - naczynia

300 zł

1 500 zł

Opinie naszych pacjentów

"Był to mój pierwszy zabieg i jestem mega zadowolona z efektów.Od samego początku Dr.Artur Pasternak wszystko mi dokładnie wyjaśnił i rozwiał wszelkie moje wątpliwości.Jest to świetny chirurg i bardzo jeszcze raz dziękuję za wszystko co dla mnie zrobił."

Agata

"Wizyta przebiegła rewelacyjnie, szybki wywiad i diagnoza. Dodatkowo pani Doktor uspokoiła mnie odnośnie mojego kaszlu gdyż nie wiedziałem że będę kaslal dopóki będę bral leki na refluks :)"

Sebastian

"Zależało mi na tym, by trafić do jak najlepszego specjalisty i myślę, że udało mi się to w 100%. To w jak indywidualny sposób Pan Konrad podchodzi do potrzeb pacjenta, przerosło moje wszelkie oczekiwania."

Basia A.

"Polecam Pana Krzysztofa od szczerego serca.Kilka miesięcy temu przeszłam operacje piersi i jestem bardzo zadowolona.W maju kolejna operacja na brzuch i nie wątpię że będzie równie dobry efekt jak przy 1 operacji.Doktor spokojny,sympatyczny z poczuciem humoru.Dla mnie to jest profesjonalista do którego będę wracać.Jestem szczęśliwa.Dziękuje Panie Doktorze!"

Krystian N.

"Jeśli myślisz o operacji plastycznej to Pan doktor jest idealnym wyborem …pełen profesjonalizm, wszystko omówione, wyjaśnione, czułam się zaopiekowana przed operacją jak i zarówno po!!!"

Aleksandra

"Odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu. W ciągu jednej godziny udało się zarówno zrelaksować jak i dużo nauczyć. Dziekuję za pomoc."

Katarzyna

"Pani Doktor bardzo dobrze wyjaśniła nastolatce jak dbać o problematyczną cerę, wskazała kilka preparatów dając możliwość wyboru, odpowiadała wyczerpująco na wszystkie pytanie. Gorąco polecam."

Anna F

"Perfekcja pod kazdym wzgledem. Az nie chcialo sie wychodzic z gabinetu. Duze zaangazowanie w moja dosc nietypowa sytuacje."

Maria Jolanta

"Doktor Artur to miły i sympatyczny lekarz, ale przede wszystkim solidny profesjonalista, dbający o swoich pacjentów."

Pacjent

"Polecam Panią Doktor, zabieg wykonała delikatnie, rezultaty świetne, do tego jest bardzo komunikatywna i mila osoba. Jeśli kiedyś zajdzie ponowna potrzeba na pewno zgłoszę się do doktor Rymszy."

KK

"Profesjonalista i przemiły człowiek. Dobiera właściwe metody do potrzeb. Nawet w przypadku rehabilitacji intymnych części ciała nie czułam przy nim skrępowania. Mi naprawdę pomógł. Żałuję tylko że nie trafiłam do niego od razu w dzień wyjścia po operacji"

Magdalena P.

"Wspaniały chirurg, profesjonalne podejście, wszystko dokładnie zostało mi wyjaśnione przed zabiegiem i po. Przez cały czas leczenia aż do wyleczenia - doskonały kontakt i kompleksowa opieka. Moje życie zmieniło się o 180 stopni.Dziekuje. Gorąco polecam!"

Katarzyna B.

"Lekarz miła i sympatyczna ,dermatolog która dopasowuje lek do schorzenia"

Pacjent

"Bardzo miła i profesjonalna Pani Doktor. Miałam umówioną teleporadę, szczegółowy opis leczenia, konkretne wskazówki, Pani Doktor zaoferowała pomoc i możliwość kontaktu w razie pytań podczas leczenia. Serdecznie polecam. Widać, że pomoc pacjentom jest u Pani Doktor na pierwszym miejscu."

Milena R.R.

"Jestem bardzo zadowolona z odbytej konsultacji. Lekarz bardzo szczegółowo opowiedział o operacji, pokazał zdjęcia innych pacjentek po operacjach, nawet narysował na kartce jak to będzie wyglądało w moim przypadku. Szczegółowo omówił przygotowania do operacji. Lekarz jest bardzo komunikatywny i kulturalny. Polecam !!!"

Izabela G.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące różnorodnych zabiegów i procedur.

Jak umówić się na wizytę w Klinice Dr Szczyta?

Wizytę możesz umówić, kontaktując się telefonicznie pod numerem 22 654 90 60 lub za pośrednictwem strony internetowej w zakładce Terminy konsultacji.

Jak wybrać właściwy zabieg w Klinice Dr Szczyta?

Wybór odpowiedniego zabiegu w klinice chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej najlepiej rozpocząć od konsultacji ze specjalistą. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny, zapozna się z oczekiwaniami pacjenta oraz oceni stan zdrowia i specyfikę problemu estetycznego. Na podstawie tych informacji doradzi, jakie zabiegi będą odpowiednie do uzyskania pożądanych rezultatów. Konsultacja pozwala również na omówienie dostępnych opcji, ich potencjalnych efektów, a także ewentualnych ryzyk, co ułatwia podjęcie świadomej decyzji.

Jakie jest ryzyko związane z zabiegami chirurgii plastycznej?

Każdy zabieg chirurgii plastycznej, podobnie jak każda interwencja medyczna, wiąże się z pewnym ryzykiem. Do najczęstszych powikłań należą infekcje, krwawienia, reakcje na znieczulenie oraz powstawanie blizn. Rzadziej mogą wystąpić takie komplikacje jak zakrzepy, zatorowość płucna czy zaburzenia czucia w obszarze operowanym. Właściwe przygotowanie pacjenta, staranna kwalifikacja do zabiegu oraz doświadczenie i profesjonalizm zespołu medycznego znacząco minimalizują te ryzyka. Ważne jest także przestrzeganie zaleceń lekarza w okresie pooperacyjnym, co pozwala na szybszy i bezpieczniejszy powrót do zdrowia.

Czy zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są bolesne?

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są zazwyczaj mało inwazyjne i wiążą się z minimalnym dyskomfortem. Większość z nich, np. iniekcje czy laseroterapia, wykonywana jest przy użyciu miejscowych środków znieczulających, co znacząco zmniejsza dyskomfort. Pacjenci mogą odczuwać lekkie ukłucia, pieczenie lub uczucie napięcia skóry, ale te dolegliwości zazwyczaj ustępują szybko po zakończeniu zabiegu. W razie potrzeby lekarz zawsze dobiera odpowiednie metody łagodzenia bólu, aby zapewnić pacjentom jak największy komfort.