Ginekologia estetyczna

Labioplastyka

Redukcja przerośniętych warg sromowych

Zbyt duże wargi sromowe dla wielu kobiet mogą być przyczyną bólu przy wykonywaniu  codziennych czynności - jak chociażby jazda rowerem. Często powodują również dyskomfort psychiczny, szczególnie w sytuacjach intymnych. Dlatego labioplastyka to niezwykle popularny zabieg wśród kobiet, które zastanawiają się nad zmianą kształtu i rozmiaru warg sromowych mniejszych lub większych.

Niezbędnym element do przeprowadzenia zabiegu jest kwalifikacja i wykluczenie ewentualnych przeciwskazań. W przypadku pacjentek mających problem z krzepliwością krwi wymagana jest dodatkowa konsultacja ze specjalistami i normalizacja parametrów. Zabiegu nie przeprowadza się u kobiet ciężarnych ani w trakcie trwania miesiączki.

Wskazania do wykonania labioplastyki

Labioplastyka to zabieg, który polega na zmianie wielkości lub kształtu warg sromowych. Wskazania do wykonania korekty okolic intymnych mogą być różne. Za duże wargi sromowe mogą przeszkadzać w codziennym życiu, a przede wszystkim są narażone na otarcia i powstawanie ran. Przerośnięte wargi sromowe mogą być również przyczyną częstych infekcji intymnych lub mniejszego zadowolenia z życia seksualnego.

Wargi sromowe również mogą ulec rozciągnięciu lub zniekształceniu po ciężkim porodzie. Na wygląd warg sromowych ma wpływ również wiele innych czynników - piercing, nawracające infekcje, wszelkie zaburzenia hormonalne i stosowane kuracje. Labioplastyka to zabieg, który przywraca anatomiczny kształt miejsc intymnych, a wskazaniami do jej przeprowadzenia jest także asymetria warg sromowych, czy nawet powody estetyczne i psychologiczne, w tym trudności z akceptacją własnego ciała.

Przygotowanie do zabiegu

Pacjentka zgłaszająca się na wykonanie zabiegu labioplastyki powinna mieć ze sobą aktualne wyniki badań, między innymi morfologii, wskaźników krzepnięcia krwi, grupy krwi, kreatyniny. Zaleca się, aby przynajmniej tydzień przed planowanym zabiegiem odstawić wszystkie leki, które mogą wpływać na krzepliwość krwi, czyli zawierające kwas acetylosalicylowy. Przed zabiegiem należy także wykonać szczegółowe badania ginekologiczne, między innymi cytologię. Należy ograniczyć palenie, które  zaburza proces gojenia ran.

Przebieg zabiegu labioplastyki

Labioplastykę można przeprowadzić za pomocą różnych technik - Trim, która polega na usunięciu brzegów warg sromowych mniejszych lub Wedge, czyli klinowej resekcji (tkanki wycięte w kształcie litery V). Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Labioplastyka trwa ok. 90 - 120 minut. Po zabiegu zaleca się, aby pacjentka pozostała na obserwacji w klinice przez co najmniej 1 dobę. W labioplastyce stosuje się szwy wchłanialne, które samoczynnie znikają po kilkunastu dniach.

Efekty po zabiegu labioplastyki

Blizny po zabiegu labioplastyki stają się niewidoczne po około 6-12 miesiącach po operacji. Po miesiącu od zabiegu zaleca się stosowanie lubrykantów podczas współżycia (które samo w sobie jest doskonałą formą rehabilitacji) oraz ćwiczenie mięśni dna miednicy, potocznie zwanymi mięśniami Kegla, celem uelastycznienia tkanek pooperacyjnych. Po zabiegu może pojawić się opuchlizna, która zwykle ustępuje do 7 dnia. Zaleca się powstrzymywanie się od stosunków seksualnych przez co najmniej 4 - 6 tygodni. Po pełnej rekonwalescencji wargi sromowe są mniejsze, a tym samym poprawia się komfort pacjentki. Ważne jest, aby po zabiegu dbać o prawidłową higienę miejsc intymnych. Przez 4 tygodnie należy unikać aktywności fizycznej, która mogłaby podrażnić skórę operowaną okolicę. Przez okres 7 dni od zabiegu należy także unikać gwałtownego wstawania, nosić delikatną bieliznę z naturalnych materiałów oraz zrezygnować z obcisłych ubrań.

Najczęściej zadawane pytania

Należy wykonywać okłady z lodu 5-6 x dziennie po 30 minut, stosować Octenisept, preparat Tantum Rosa oraz przepisane maści przez 7 dni po zabiegu. Przez 6 tygodni należy unikać kąpieli w wannie, basenie.

Po 6. tygodniach.

Jest to kwestia indywidualna. Sam zabieg nie boli, ponieważ jest przeprowadzany w znieczuleniu, natomiast rekonwalescencja może być niekomfortowa dla pacjentki.

Nie, pod warunkiem nie wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych.

Jak każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu około 90 - 120 minut
Wymagane badania grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), kreatynina, poziom glukozy, elektrolity (Na, K), badanie ogólne moczu, szczepienie p/WZW B
Znieczulenie Miejscowe lub dożylne
Pobyt w klinice Maksymalnie 1 doba
Okres absencji seksualnej 4-6 tygodni
Zdjęcie szwów szwy wchłanialne – nie wymagają usunięcia
Zmiana opatrunków ------
Przeciwwskazania skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, ciąża
Zalecenia przed zabiegiem Zalecenie przedzabiegowe.pdf

Labioplastyka - Cena

Zabieg: Cena od: Cena do:
1 Labiominoroplastyka (plastyka warg sromowych mniejszych) 9 000 PLN 15 000 PLN
2 Labiomajoroplastyka (plastyka warg sromowych większych) 8 000 PLN 14 000 PLN
3 Wtórna labioplastyka 15 000 PLN 22 000 PLN